e-lubelskie

Międzyrzec Podlaski

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział:: Podlasie lubelskie

Drugie co do wielkości miasto regionu Południowego Podlasia (liczące 17 tys. mieszkańców), w przeszłosci (XVIII wiek) nawet pierwsze. Mimo, że większy od sąsiedniego Radzynia, Międzyrzec nie został siedzibą powiatu (leży w powiecie Bialskim). Okolice bez wiekszego przemysłu, dużo lasów, i jest gdzie się wykąpać.
Miedzyrzec rozwijał się w efekcie korzystnego położenia na szlaku Brześć - Luków, na granicy Litwy i Korony,  z czym wiązał się rozwój handlu. Komunikacyjne położenie poprawiał dodatkowo fakt, iż pod miastem zbiegały sie trzy rzeki: Krzna Płd, Krzna Płn, Piszczanka. Stąd też pierwotna nazwa: Międzyrzecze.


Międzyrzec nie miał szczęścia do zabytków. Świątynie zostaly znacznie przebudowane, pałace - zniszczone. Kościół parafialny św. Mikołaja z XV kiedyś gotycki, przebudowany w stylu barokowym, potem dobudowano klasyczystyczną fasadę. Kościół św. Józefa, późnobarokowy, ufundowany przez Augusta Czertoryskiego dla unitów. Za caratu przemianowany na cerkiew prawosławną, po odzyskaniu niepodlełości - kosciół rzymsko-katolicki. Wielokrotnie przebudowywany, dziś nie ma już cech stylowych.

Miasto było kiedyś siedzibą Ordynacji Międzyrzeckiej - druga co do wielkości ordynacja w Królestwie Polskim. Czartoryscy załozyli tu w XVIII wieku zespół pałacowo-parkowy. Magnacki pałac z prełomu XVIII i XIX wieku już nie isnieje. Na początku XIX wieku Międzyrzec kupili Potoccy, którzy zbudowali tu kolejny, mniejszy pałac. On też ulegał zniszczeniom, był odbudowany w "miedzywojniu", za PRL mieścłl się tu dom dziecka, od 2003, kiedy znów rozpoczęto remont, mieści się tu filia KUL. W zespole zachowały się także: neogotycka wieżyczka z 1840 roku, budynki dawnych stajni i wozowni, kapliczka św. Floriana z 1777 r. Ogromny (20 ha) park kiedyś w stylu angielskim, dziś "peerelowskim" - tj zdewastowanym.
Na wsch. skraju miasta jest dawny cmentarz żydowski - tyle pozostało po stanowiacej niegdyś ponad polowę mieszkanców społeczności wymordowanej przez Niemców w latach 1942-43.

W Międzyrzecu warto obejrzec też zespół dawnej poczty konnej z 1823 r. (budynek poczty przy ul. Warszawskiej).
Na południowym przedmieściu jest kompleks zwiorników wodnych zwany Żwirownią - jest tu urządzone kapielisko, można uprawiać sporty wodne i wędkować.Tuż za wschodnią granicą miasta (w kierunku Sitna), dwa pomnikowe, pięćsetletnie dęby, a na pd-wsch rezerwat leśny Liski (przebiega tam ścieżka przyrodnicza).

Czytany 5679 razy
Więcej w tej kategorii: « Biała Podlaska

Na twitterze