e-lubelskie

Podlasie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział:: Podlasie lubelskie

Podlasie lubelskie inaczej  Podlasie Południowe to  liczący 4 tys km.kw kraina leżąca (nieco wbrew nazwie) na północno-wschodnich krańcach  lubelszczyzny. Oddziela je od sąsiednich regionów przede wszystkim poczucie kulturowej tożsamości mieszkańców regionu należącego przez stulecia do Wielkiego Księtwa Litewskiego. Granice Podlasia Południowego pokrywają się prawie idealnie z granicami województwa bialskopodlaskiego istniejącego w latach 1975 - 1998 roku. W dzisiejszym podziale administracyjnym w skład regionu wchodzą: powiat bialski wraz z większością powiatu Radzyń Podlaski i północnymi gminami powiatu Parczew.

 

Rzadko zaludniony (ok 240 tys mk) rejon rolniczy, nie skażony przemysłem pełen lasów i łąk.  Spokojna, sielska okolica, gdzie odpocznie zwłaszcza znużony tempem życia mieszkaniec wielkiego miasta. Teren jest nieco monotonny krajobrazowo, (poza najciekawszym podregionem  Podlaskim Przełomem Bugu) za to płaski teren jest ideany pod wycieczki rowerowe. Wymarzony region na agroturystykę, wczasy w siodle (jest tu też nasłynniejsza w Polsce stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim), czy wędkarstwo.
Największym miastem Podlasia lubelskiego jest Biała Podlaska, stolica całego województwa instniejącego w latach 1975-98. 

Czytany 1630 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 sierpień 2013 14:16
Więcej w tej kategorii: Podlasie - geografia fizyczna »

Na twitterze