e-lubelskie

 • Roztocze

  to pas wzniesień na południu Lubelszczyzny, ciągnący się na długości 180 km od północnego zachodu (niedaleko Kraśnika) aż do Lwowa na południowym wschodzie.Czytaj więcej

 • Kazimierz - Nałęczów - Puławy

  Ciesząca się chyba największym powodzeniem wśród turystów cześć Lubelszczyzny. Położony w Dolinie Wisły i na przyległym Płaskowyżu Nałęczowskim, czyli w zachodniej części Lubelszczyzny, region łączy w sobie atrakcje przyrody i kultury. Czytaj więcej

 • Nałęczów

  Nałęczów - zachęcamy do poznania i odwiedzenia unikalnego miasta, które w zamyśle jego właściciela z XIX wieku miało być miastem-ogrodem. Takim się stało i takim pozostaje do dziś. Czytaj więcej

 • Uzdrowiska SPA

  Są dwie miejscowości uzdowiskowe na lubelszczyźnie - Nałęczów i Krasnobród oraz na terenie Roztocza w woj. podkarpackim - Horyniec Zdrój.

Dlaczego e-lubelskie?

Łączymy nasze pasje z informacjami o regionie: turystycznymi i historycznymi. Przedstawiamy oferty noclegowe, ale również informacje o regionie.

czytaj więcej

Reklama

Jeśli masz stronę internetową lub jeśli chcesz ją mieć - nasz serwis pomoże w promocji Twojego ośrodka

czytaj więcej

Promocja regionu

Istotną częścią serwisu jest popularyzacja regionów lubelszczyzny w Polsce.

czytaj więcej

Wyżyna lubelska - część zachodnia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział:: Wyżyna lubelska

Jako osobny region turystyczny potraktowaliśmy Wyżynę Lubelską, a właściwie jej zachodnia część.
Rejon tak wyznaczony tworzą: Kotlina Chodelska, Wzniesienia Urzędowskie, Wyniosłość Giełczewska (część zachodnia, po dolinę Giełczwi włącznie) oraz Płaskowyż Świdnicki.
Region graniczy z Roztoczem i sąsiednim województwem na południu i (również będącą granicą województwa) Wisłą na zachodzie, od północy graniczy z „Trójkątem Turystycznym” Nałęczów-Kazimierz- Puławy i z aglomeracją lubelską, od wschodu na krótkim odcinku granice wyznacz rzeka Wieprz. Na południowym wschodzie nasz region graniczy z ziemią Krasnostawską.

 

Ten pagórkowaty na ogół region Wyżyny Lubelskiej bywa niesłusznie lekceważony jako niezbyt atrakcyjny turystycznie. Rzeczywiście otoczony jest regionami o wyższej atrakcyjności turystycznej, ale tez można to traktować jako atut- warto zatrzymać się i zwiedzić okolice jadąc na przykład z Kazimierza na Roztocze.

Największe miasto regionu to Kraśnik (ok 35 tys. mieszkańców) pozostałe pięć miast : Annopol, Opole Lubelskie, Poniatowa, Bełżyce, i Bychawa mają po kilka tysięcy mieszkańców - jak widać region jest słabo zurbanizowany. Nie ma tu też prawie w ogóle wielkich zakładów przemysłowych - jedyny to Kraśnicka Fabryka Łożysk Tocznych.

Pod względem administracyjnym na Wyżynie Lubelskiej (Cześć Zachodnia) leżą powiaty:

 • kraśnicki (bez większej części gminy Szastarka)
 • opolski (bez północnej części gminy Wilków: Skarpa Dobrska to już Kazimierski Park Krajobrazowy czyli "Trójkąt turystyczny"),
 • południowa część powiatu Lublin (dawne powiaty bełżycki i bychawski),
 • część powiatu Świdnik: po Wieprz i bez samego Świdnika (ten opisujemy w ramach  regionu "Lublin i najbliższe okolice")
Czytany 4630 razy Ostatnio zmieniany sobota, 07 wrzesień 2013 18:33
Więcej w tej kategorii: Bunkier w Gościeradowie »

Na twitterze