Reklama na stronie
Napisz do nas: info@e-lubelskie.pl

Turystyka - ostatnio dodane

Sielsko-lubelsko


Są i duże kompleksy leśne Lasy Parczewskie i Włodawskie oraz, przede wszystkim, ogromny kompleks Puszczy Solskiej ciągnący się przez całe południe Lubelszczyzny, od granicy z Ukrainą aż do doliny Wisły.
O wartościach przyrodniczych Lubelszczyzny świadczy utworzenie tu dwóch parków narodowych: Poleskiego Parku Narodowego (w rejonie jedynego w lubelskim Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego) oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego (kompleks leśny na wzgórzach Roztocza) oraz aż 17 parków krajobrazowych.
Jak łatwo się domyśleć lubelskie jest raczej słabo zaludnione, z jednym tylko wielkim miastem - Lublinem. Miasto słynie ze swojej starówki pełnej zabytków jeszcze ze średniowiecza, ale przede wszystkim z okresu renesansu - podobnie jak dwa pozostałe miasta- cuda Lubelszczyzny: Zamość ("miasto idealne") oraz uroczy Kazimierz nad Wisłą

Miasta i architektura pokazują wielokulturowość regionu, z wielką liczba pamiątek po Żydach, osadnikach niemieckich czy holenderskich, a im dalej na wschód tym więcej zabytków ormiańskich (jak w Zamościu) czy ruskich / prawosławnych (zwłaszcza w Chełmie). Ale rejon cerkwi zaczyna się już w Lublinie. Oszałamiającym wręcz przykładem przenikania się kultur zachodu i wschodu jest Kaplica Trójcy Świętej na lubelskim Zamku: gotycki budynek  z rusko-bizantyńskimi malowidłami. Lubelskie to współczesne Kresy.
Nie należy zapominać o wielkiej liczbie zabytków poza miastami, takich jak choćby rezydencje magnackie, ze słynną Kozłówką na czele.

Lubelska wieś jest bardzo tradycyjna. a rolnictwo rozdrobnione - niewiele tu wielkotowarowych gospodarstw. Typowa agroturystyka w lubelskim nie jest atrapą gospodarstwa rolnego - tu wciąż wytwarza się żywność. Latem i jesienią można zjeść owoce prosto z drzewa a dzieciaki ucieszą się kontaktem z hodowanymi zwierzętami - wśród tradycji wiejskich jest silnie rozpowszechniona hodowla koni.

Lubelskie to doskonałe miejsce dla turystów aktywnych: wytyczone są tysiące kilometrów - a ciągle wytycza się nowe - szlaków pieszych, rowerowych i konnych. Są organizowane spływy kajakowe, jest mnóstwo łowisk wędkarskich, zimą na pagórkach Lubelszczyzny czeka na turystów kilkanaście wyciągów narciarskich.