Kościół Misjonarzy

Około 200 metrów dalej stoi Kościół Misjonarzy na Żmigrodzie – znajduje się on przy ul. Prymasa Wyszyńskiego 6, poniżej pałacu biskupiego. Właściwie jest to kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, wzniesiony w początkach XVIII wieku, w stylu późnobarokowym. Wyposażenie kościoła również pochodzi z XVIII wieku. Jest on otoczony wielokrotnie rozbudowywanymi budynkami klasztoru misjonarzy. Dawny klasztor mieści dziś Metropolitalne Seminarium Duchowne.

Przy kościele wytyczono w latach 20. XIX wieku trakt zamojski (dziś ul. Prymasa Wyszyńskiego) – jest to najkrótsza droga na stare miasto dla przybywających do Lublina koleją.

Naprzeciw kościoła, prostopadła do ul Wyszyńskiego uliczka Miedzana prowadzi wprost od kościoła misjonarzy do Pałacu Sobieskich przy Bernardyńskiej. Budynek powstał w XVI wieku jako budowla obronna, lecz został przebudowany w rezydencję około roku 1600 przez wojewodę lubelskiego Marka Sobieskiego i znów przebudowany, tym razem w stylu barokowym przez wnuka Marka, Jana III Sobieskiego.

W późniejszych latach w budynku mieściły się młyn, szkoła, w czasie wojny szpital wojskowy, a po wojnie biura. Obecnie głównym użytkownikiem gmachu jest Politechnika Lubelska.

 

 

Artykuły powiązane