Zalew Zemborzycki

Zalew Zemborzycki to zbiornik retencyjno-rekreacyjny zbudowany na Bystrzycy. Jest też zbiornikiem zaporowym typu przejściowego pomiędzy limnicznym a reolimnicznym, a jego okres retencji wynosi 26 dób. Powierzchnia akwenu wynosi 2,78 km2, długość linii brzegowej – 12 km, średnia głębokość 2,3 metra, a maksymalna – 4 metry.

Pomysłodawcą stworzenia zalewu był geograf Kazimierz Bryński. Prace nad jego przygotowaniem rozpoczęły się w 1970 roku i trwały 4 lata, a w przedsięwzięciu pomagało wielu ludzi – około 40 tysięcy mieszkańców Lublina! Akwen został oddany do użytku w 1974 roku, a uroczystość otwarcia poprowadził Edward Gierek.

 

Pomimo tego, że zalewy często kojarzą się z kąpielami, tutaj czasami są one odradzane. Bystrzyca przepływa bowiem przez tereny rolne, wraz z jej wodami do zbiornika przedostaje się fosfor i azot, co skutkuje zanieczyszczeniami. Dodatkowo na dnie zalega mnóstwo torfu i mułu, przez co często występują tutaj sinice.

Na wszystko jest jednak sposób. Jeśli ktoś nie chce pływać w „lubelskim morzu”, w jego najbliższej okolicy znajdzie park wodny i nowoczesne baseny z podgrzewaną wodą. Jest tu też sporo innych atrakcji: można skorzystać z uroków rezerwatu leśnego, ścieżki rowerowej i konnej, boiska do siatkówki, ofert ośrodka golfowego czy klubów żeglarskich. Można oczywiście wynająć sprzęt wodny, pływający i lądowy. Jedną z najciekawszych atrakcji jest najdłuższy w Polsce wyciąg do narciarstwa wodnego. Odnajdą się tu także miłośnicy wędkarstwa – Zalew Zemborzycki jest przez nich bardzo lubiany, jako że występuje w nim sporo gatunków ryb, między innymi szczupaki, węgorze, sumy, karpie, leszcze i okonie. Są tu nawet organizowane zawody wędkarskie.

Na rok 2022 planowane są spore zmiany. Zalew ma zostać pogłębiony i oczyszczony, dzięki czemu kąpiele w nim stałyby się znów bezpieczne. Ma też zostać oceniony wpływ tego zbiornika na środowisko. Zrealizowanie tego przedsięwzięcia byłoby jak najbardziej korzystne, jednak należy mieć na uwadze, że z akwenu może zostać spuszczona woda, a on sam zostałby zamknięty nawet na  3 lata.

 

Artykuły powiązane