Zespół pałacowo-parkowy książąt Czartoryskich

Główną atrakcją turystyczna Puław wartą zwiedzenia jest Zespół pałacowo-parkowy książąt Czartoryskich. Klasycystyczny pałac wzniesiony w latach 1785-1810 na miejscu wcześniejszego, barokowego budynku to centralny obiekt wielkiego zespołu. Sam pałac można zwiedzać jedynie częściowo (jego centralną cześć) od 2005 roku; wśród dobrze zachowanych wnętrz są: barokowa sień (pozostała po pierwotnym budynku), oraz sale: kamienna, gotycka, rycerska, balowa i kolumnowa.  Pałac Czartoryskich jest siedzibą Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego. Natomiast od niedawna na parterze pałacu funkcjonuje Muzeum CzartoryskichCzartoryscy nie tylko przebudowali (w części postawili od nowa) rezydencję, ale przede wszystkim przekształcili wielki park ją otaczający. 40-hektarowy park ciągnący się wzdłuż łachy Wiślanej, pierwotnie założony jako park regularny, następnie odnowiony w stylu francuskim, ostatecznie urządzony został na polecenie księżnej Izabeli w stylu angielskim. Księżna poświeciła wiele uwagi i pieniędzy, sprowadzała z poza Polski egzotyczne rośliny, zatrudniała ogrodników, a głównym twórcą parku był ogrodnik angielki James Savage. Park jaki wtedy stworzono był wyjątkowy i stał się atrakcją na skale europejską
Na jego terenie rozrzucone są budynki -"kopie" dość swobodnie naśladujące oryginały znanych budowli, głownie z Europy Zachodniej.

Na południowy wschód od pałacu stoją dwa budynki: Na stromej skarpie wiślanej zbudowano w latach1798-1801 budynek w kształcie rotundy. To Świątynia Sybilli, naśladująca Świątynię Westy z willi Hadriana w Tivoli. Była siedzibą muzeum założonego przez Izabele Czartoryską, która gromadziła tu zabytki z wspaniałej przeszłości Polski (np szabla Stefana Batorego). Nieco odsunięty od skraju skarpy Dom Gotycki (fot 4)(zbudowany w stylu angielskim, akurat nie kopiujący żadnego konkretnego budynku) był drugim budynkiem rozrastającego się muzeum, przeznaczonym na zbiory sztuki światowej (np. „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci). Głowna część zbiorów wywieziona została z Puław przed upadkiem powstania listopadowego i trafiła do Paryża a następnie do powstałego w Krakowie w 1876 Muzeum Czartoryskich. Natomiast w obu tych budynkach dziś mieści się muzeum regionalne PTTK.

Niedaleko tych budynków, ale już po drugiej stronie ulicy Głębokiej stoi Domek Grecki. To dawną oranżeria pałacową -dziś mieści się w nim biblioteka miejska. Miedzy Domem Gotyckim a Domkiem Greckim Brama Rzymska (w formie antycznej ruiny, z celowymi ubytkami w murach).
Na południowo-wschodnim skraju parku znajduje się Pałac Marynki - klasycystyczna budowla wzniesiona przed 1794 rokiem dla najstarszej z córek Czartoryskich Marii Wirtemberskiej

Po drugiej, północno-zachodniej stronie pałacu, stoją: klasycystyczny Domek Aleksandryjski (inaczej Domek Żółty) w którym podobno nocował car Aleksander II a obok niego, ale już poniżej skarpy, Altana Chińska - wzorowana na chińskiej pagodzie, niegdyś herbaciarnia. Obie części parku, góry i dolny, łączą malownicze schody- angielskie i tarasowe. W samej skarpie wykute zostały w wapieniu groty (w których "mieszkał" specjalnie zatrudniony przez księżną Izabelę "pustelnik"

W początku XIX wieku Piotr Aigner wzniósł największa (po pałacu) budowlę: wzorowaną na rzymskim Panteonie kaplica pałacowa, dziś jest to kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Budynek w kształcie rotundy zbudowany na północno-zachodnim skraju parku, tuż przy skarpie wiślanej, dziś z jednej strony frontem zwrócona do ulicy Piłsudskiego prowadzącej do "starego" mostu na Wiśle. Od ulicy prowadzą do świątyni imponujące schody, co nadaje jeszcze więcej majestatu budowli. Niestety od parku odgradzają dziś kościół wzniesione w tym rejonie zabudowania.


Muzeum Regionalne PTTK:
Przy zespole pałacowo parkowym, ul. Czartoryskich 6a. PTTK opiekuje się Domem Gotyckim i Świątynią Sybilli, ale eksponaty są przeniesione ze Świątyni Sybilli  do Domu Gotyckiego - Muzeum Regionalnego im. Izabeli ks. Czartoryskiej.
Cena biletów: normalny - 5,50 zł, ulgowy - 4,50 zł

Muzeum Czartoryskich w Puławach
Puławy ul. Czartoryskich 8
tel.:  81 475 45 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
otwarte codziennie 9.00 - 17.00
Cena biletów: normalny 6 zł, ulgowy 4, w poniedziałki wstęp wolny.
Działalność Muzeum Czartoryskich w Puławach (filii Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym) rozpoczęła 6 października 2009 r. wystawa "Czartoryscy - powrót do Puław" - prezentująca losy i dziedzictwo Czartoryskich i w okresie "puławskim" i późniejszym, "emigracyjnym". Muzeum mieści się na parterze pałacu.

Muzeum Oświatowe
Puławy, ul. Włostowicka 27,  tel. 81 886 33 67,
Muzeum mieści się wraz ze schroniskiem PTSM w klasycystycznym budynku szkoły na Włostowicach - południowym przedmieściu Puław (jednak nie wszystko w Puławach mieści się w Osadzie  Pałacowej). Jak sugeruje nazwa, muzeum gromadzi przedmioty związane z nauczaniem. Wstęp do muzeum jest bezpłatny!

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: « Polskie Ateny