Wyżyna lubelska - część zachodnia

Jako osobny region turystyczny potraktowaliśmy Wyżynę Lubelską, a właściwie jej zachodnia część.
Rejon tak wyznaczony tworzą: Kotlina Chodelska, Wzniesienia Urzędowskie, Wyniosłość Giełczewska (część zachodnia, po dolinę Giełczwi włącznie) oraz Płaskowyż Świdnicki.
Region graniczy z Roztoczem i sąsiednim województwem na południu i (również będącą granicą województwa) Wisłą na zachodzie, od północy graniczy z „Trójkątem Turystycznym” Nałęczów-Kazimierz- Puławy i z aglomeracją lubelską, od wschodu na krótkim odcinku granice wyznacz rzeka Wieprz. Na południowym wschodzie nasz region graniczy z ziemią Krasnostawską.

 

Ten pagórkowaty na ogół region Wyżyny Lubelskiej bywa niesłusznie lekceważony jako niezbyt atrakcyjny turystycznie. Rzeczywiście otoczony jest regionami o wyższej atrakcyjności turystycznej, ale tez można to traktować jako atut- warto zatrzymać się i zwiedzić okolice jadąc na przykład z Kazimierza na Roztocze.

Największe miasto regionu to Kraśnik (ok 35 tys. mieszkańców) pozostałe pięć miast : Annopol, Opole Lubelskie, Poniatowa, Bełżyce, i Bychawa mają po kilka tysięcy mieszkańców - jak widać region jest słabo zurbanizowany. Nie ma tu też prawie w ogóle wielkich zakładów przemysłowych - jedyny to Kraśnicka Fabryka Łożysk Tocznych.

Pod względem administracyjnym na Wyżynie Lubelskiej (Cześć Zachodnia) leżą powiaty:

  • kraśnicki (bez większej części gminy Szastarka)
  • opolski (bez północnej części gminy Wilków: Skarpa Dobrska to już Kazimierski Park Krajobrazowy czyli "Trójkąt turystyczny"),
  • południowa część powiatu Lublin (dawne powiaty bełżycki i bychawski),
  • część powiatu Świdnik: po Wieprz i bez samego Świdnika (ten opisujemy w ramach  regionu "Lublin i najbliższe okolice")
Więcej w tej kategorii: Bunkier w Gościeradowie »