Ziemia Krasnostawska

Ziemia Krasnostawska to rolnicza kraina leżąca na uboczu, poza głównym strumieniem turystów, choć przecież w samym centrum Lubelszczyzny. Dzięki dobrym glebom ludność utrzymuje się tam najczęściej z rolnictwa (to m. in. zagłębie chmielowe, stąd urządzane w Krasnymstawie "Chmielaki"), ale raczej słabo rozwijają się inne działy gospodarki. Wielu młodych ludzi wyjeżdża więc, a opustoszałe gospodarstwa nie są niczym niezwykłym. Słaba jest tam infrastruktura, a miejscowe drogi maja złą sławę (wyraźne zmiany na lepsze to dopiero kwestia ostatnich kilku lat). Za to jeśli ktoś poszukuje ciszy, bliskiego kontaktu z przyrodą i odcięcia od wielkomiejskiej cywilizacji - będzie zachwycony.

Jedynym miastem regionu jest Krasnystaw, gdzie skupia się większość dobrze zachowanych zabytków. W terenie natkniemy się raczej na ruiny, zamczyska i grodziska, niż dobrze zachowane budowle, ale i to dodaje tej krainie specyficznego, smętnego uroku...

To tereny położone wokół Krasnegostawu (rozciągnięte raczej na wschód i zachód, niż na północ czy południe), wchodzące w skład powiatu Krasnostawskiego i przyległych fragmentów powiatów takich jak Zamość, Hrubieszów i Chełm. Na Ziemię Krasnostawską składa się kilka krain fizjograficznych, przede wszystkim największa i najciekawsza z nich - Działy Grabowieckie, leżące po wschodniej stronie Wieprza. Poza nimi także krótki odcinek doliny rzeki Wieprz (rzeka płynie przez Ziemię Krasnostawską z południa na północ) oraz wschodnie stoki Wyniosłości Giełczewskiej z doliną Żółkiewki, lewym dopływem Wieprza.

Zwiedzanie Ziemi Krasnostawskiej najlepiej rozpocząć od Krasnegostawu, z racji ciekawych zabytków w mieście, a ponadto z uwagi na łatwy dojazd. Jako że region ten leży w centrum Lubelszczyzny, nikogo nie powinno zdziwić, że Krasnystaw leży na skrzyżowaniu dróg do trzech największych miast województwa: Lublina, Chełma i Zamościa. Krasnystaw leży też przy linii kolejowej łączącej Rejowiec Fabryczny  (a dalej Lublin lub Chełm) z turystycznymi miasteczkami Roztocza. Od stacji Krasnystaw do przystanku Krasnystaw Fabryczny prowadzi pieszy Szlak Nadwieprzański po Wyniosłości Giełczewskiej. Rowerzyści mogą skorzystać z przechodzącego przez miasto Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo - najdłuższej trasy rowerowej w Polsce.

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: Działy Grabowieckie »