Wojsławice

Wojsławice to miasteczko (nie posiadające jednak praw miejskich) położone przy trasie Krasnystaw – Hrubieszów, w połowie odległości między tymi miastami. Wojsławice leżące na wschód od Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego oraz  mniej więcej w centrum Działów Grabowieckich są chyba najważniejszym z miasteczek tego regionu.

Jednym z przyczyn takiego stanu rzeczy jest nagromadzenie zabytków w tej miejscowości. Zabytkowy jest układ przestrzenny dawnego miasta, chociaż nie zachował się ratusz. Zwracający uwagę turystów duży budynek w centrum rynku, będący siedzibą władz gminy, to budowla współczesna (2014). Odwołaniem do czasów świetności Wojsławic jest nie tylko ratusz (trzeba przyznać, rzadkość wśród miejscowości wiejskich) ale - to już zupełny wyjątek - rozlegający się w każde południe hejnał.

Prawdziwe zabytki zgrupowane są w niedalekiej odległości od rynku. Przy szosie na Uchanie (i Hrubieszów) stoi kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Powstał on w latach 1595 – 1608 jako renesansowy, całkowicie przebudowany w końcu XVII wieku w stylu barokowym. Obok znajduje się dzwonnica z drugiej połowy XVIII w., plebania z połowy XIX w., a w granicach cmentarza przykościelnego zabytkowy drzewostan.

Za północno-wschodnim narożnikiem rynku mieści się barokowa  Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej i św. Proroka Eliasza z połowy XVIII w. Budynek cerkwi z wyglądu przypominająca raczej łaciński kościół, za to obok niej niewątpliwie „prawosławna” dzwonnica z XIX wieku.

Kolejnym zabytkiem pozostałym po wielokulturowej przeszłości Wojsławic jest położona przy rynku Synagoga z przełomu XIX/XX wieku. Budynek przetrwał okupację i zagładę Żydów, ale jego wyposażenie zostało zniszczone przez Niemców.

Jest tu także pięć murowanych, XVIII-wiecznych kapliczek postawionych wokół miasteczka (wybudowane w 1762 roku przez Mariannę Potocką: św. Barbary, św. Michała, św. Elżbiety, św. Jana Nepomucena oraz św. Floriana).

W Wojsławicach warto odwiedzić regionalną Izbę Pamięci (w Centrum Kultury) a w niej obejrzeć archeologiczne (rejon Wojsławic ma bogatą przeszłość, sięgająca pradziejów), historyczne i etnograficzne eksponaty.

Warto zobaczyć też Zamczysko. To kilkunastometrowej wysokości wzniesienie na południowy wschód od centrum, na którym zachowały się resztki murów i wałów - pozostałości po średniowiecznym grodzie obronnym.

Tu odbywa się część imprez (między innymi walki i pokazy obyczajów średniowiecznych) w czasie Dni Jakuba Wędrowycza - cyklicznej imprezy na cześć bohatera serii popularnych opowiadań Andrzeja Pilipiuka, których akcja dzieje się w Wojsławicach.

http://wojslawice-lubelskie.blogspot.com/p/galeria-zdjec.html 

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: « Bończa Uchanie »