Zalew Nielisz

Zalew w Nieliszu znajduje się około 15 km od Zamościa (najłatwiejsza trasa prowadzi właśnie z tego miasta drogą wojewódzką nr 837) i jest jednym z największych akwenów w Polsce i największym na Lubelszczyźnie. Jego powierzchnia wynosi około 950 ha, pojemność – 19,5 mln m3, a długość linii brzegowej to 30 km. Z racji położenia (płaska dolina), nie ma tutaj dużych różnic głębokości.

To sztuczne jezioro zaporowe powstało na rzekach Wieprz i Pór. Budowę rozpoczęto w 1994 roku, chociaż plany tego przedsięwzięcia powstały znacznie wcześniej. Oddanie do użytku nastąpiło w roku 2008, a koszt projektu wyniósł ponad 50 mln złotych – część tej kwoty przeznaczono na zbudowanie na zaporze elektrowni wodnej.W ostatnich latach infrastruktura turystyczna w Nieliszu znacznie się rozrosła. Powstała plaża z kąpieliskiem o nazwie „Moczydło”, molo spacerowe, postawiono wieże ratownicze, utworzono parking i wypożyczalnie sprzętów wodnych. Zalew jest popularny wśród fanów sportu – można tu skorzystać z toru wioślarskiego o długości 2 km i przystani żeglarskiej. Pod koniec lipca organizowane są nawet regaty, których uczestniczy walczą o puchar wójta gminy Nielisz. Z dużej przestrzeni wodnej chętnie korzystają także windsurferzy.

Wędkarze również powinni być zadowoleni z tego akwenu – występują tu karpie, leszcze, karasie, płocie, liny, węgorze, sandacze, okonie, sumy i szczupaki (w 2019 roku złowiono nawet takiego, który mierzył 125 cm i ważył 20 kg, zwierzę zostało później wypuszczone). Turyści raczej nie przeszkadzają w łowieniu, ponieważ skupiają się głównie na plaży i kąpieliskach, a zalew można objechać samochodem i znaleźć sobie odpowiednie miejsce.

Akwen jest otoczony lasami, co czyni to miejsce świetnym do spacerów czy przejażdżek rowerowych – jest to popularna opcja wśród osób, które w Nieliszu kończą spływ kajakowy. W rejonie jest kilka ciekawych szlaków – część z nich prowadzi na przykład do pałacyków w Ruskich Piaskach, Ujazdowie czy Klemensowie (dawnej wsi, obecnie części Szczebrzeszyna). Można też postarać się o pokonanie tej trasy konno, jako, że w okolicy znajdują się stadniny, mające do zaoferowania taką opcję.

Zainteresowani dłuższym pobytem nie powinni mieć problemu ze znalezieniem noclegu – na miejscu znajdują się campingi i domki letniskowe, a także gospodarstwa agroturystyczne. Zakwaterowania można szukać w każdej miejscowości w pobliżu zalewu.

Artykuły powiązane