- Jatutów (znany niegdyś z browaru, dziś na jego terenie mieści się klub sportowy ze ścianką wspinaczkową).
- Łabuńki z klasycystycznym pałacem z XIX wieku (w Łabuńkach Pierwszych).
- Łabunie - stolica gminy i najciekawsza miejscowość nad górną Łabuńką.
Wjeżdżając do miejscowości po prawej stronie szosy (jadąc z Zamościa na Roztocze), około 200 metrów na prawo od szosy, można zobaczyć kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej i św. Dominika. Murowany kościół zbudowany został w XVII wieku. Jest to jednonawowa budowla w stylu schyłkowego renesansu lubelskiego, choć można też spotkać opinie, że jest to budynek barokowy.
Obok niego stoi murowana dzwonnica.
Ponad pół kilometra na południe, w centrum Łabuń, należy skręcić na lewo. Ulica Parkowa po kolejnych 500 metrach doprowadzi nas do następnej atrakcji Łabuń: rokokowego pałacu Zamoyskich. Pałac zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku przez Jana Jakuba Zamoyskiego według projektu Bernarda Meretyna otoczony jest 30-hektarowym parkiem. W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzą też m.in. dwie oficyny, kasztelanka i pawilon.
W okresie międzywojennym ówcześni właściciele pałacu, Szeptyccy, przekazali go siostrom franciszkankom misjonarkom Maryi, które prowadziły tu ochronkę dla dzieci, a obecnie dom rekolekcyjny.
Zespół parkowo-pałacowy jest dostępny dla zwiedzających.
Wirtualny spacer po gminie Łabunie.
Nieco ponad kilometr na wschód od pałacu Zamoyskich leży kompleks leśny, a w nim rezerwat przyrody.
Rezerwat leśno-stepowy „Łabunie” utworzony został w 1959 r. na wschód od Łabuń i na południe od wsi Dąbrowa. To jeden z największych w Polsce (powierzchnia 109 ha) rezerwatów ochraniających roślinność stepową. Jest to dość nietypowy rezerwat. Murawy kserotermiczne (czyli roślinność sucho i ciepłolubna) najczęściej występują na stokach wystawionych na południe, tymczasem w tym miejscu rosną na dość płaskim terenie, pomiędzy zbiorowiskami leśnymi.