Pośrodku staromiejskiego rynku stoi Trybunał. Pierwotnie - ratusz, wzniesiony w XV wieku w stylu gotyckim (na miejsce wcześniejszego, XIV wiecznego, drewnianego ratusza, który spłonął w 1389 roku). W XVI wieku został dwukrotnie przebudowany w stylu renesansowym. Od 1578 roku mieściła się tu siedziba Trybunału Koronnego - najwyższego sądu apelacyjnego dla szlachty dla terenów całej Małopolski. Budynek przebudowano jeszcze w XVII stuleciu w stylu barokowym oraz pod koniec XVIII wieku w stylu klasycystycznym (przez Dominika Merliniego) i ten styl jest dziś widoczny.
Obecnie w budynku Trybunału mieści się Pałac Ślubów, a pod budynkiem (gdzie niegdyś był skład win i więzienie) – Lubelska Trasa Podziemna.
Wśród kamienic przy rynku warto wymienić co ciekawsze:
- Kamienica Klonowica (Rynek 2) to budynek powstały w końcu XVIII wieku, z przebudowy dwóch renesansowych budynków. Charakterystyczna fasada zdobiona medalionami z wizerunkami związanych z Lublinem poetów Biernata z Lublina, Jana Kochanowskiego (który zmarł w roku 1584 najprawdopodobniej w tym budynku), Sebastiana Klonowica oraz Wincentego Pola. Piętro wyżej kamienice zdobią tarcze herbowe z klejnotami. Mieści się tu siedziba Rejonowego Cechu Rzemiosł Różnych w Lublinie.
- Kamienica Chociszewska (Rynek 6) to narożna kamienica przy Grodzkiej, pierwsza i najbardziej charakterystyczna ( dzięki XVII-wiecznej attyce ze szczytami) z kamienic "strony Lubomelskich" na rynku. W kamienicy ocalały fragmenty gotyckich obramień okiennych. Nazwa pochodzi od rodziny Chociszewskich, właścicieli budynku w XVII wieku.
- Kamienica Lubomelskich (Rynek 8) to renesansowa kamienica przebudowana w stylu klasycystycznym, zachowało się z niej wiele elementów w pierwotnym stylu: fragment portalu z datą 1540 (prawdopodobnie to data remontu, budynek powstał już wcześniej), attyka, a wewnątrz XVI-wieczne polichromie o rzadko w tamtych czasach spotykanej tematyce świeckiej. W kamienicy mieszczą się m.in. Oddział Miejskiego PTTK w Lublinie oraz Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL.
- Kamienica Konopniców, znana też jako Kamienica Sobieskich (Rynek 12) to budynek z wyjątkowo dobrze zachowaną oryginalną fasadą, pokrytą bogatą dekoracją rzeźiarską z przełomu XVI i XVII wieku (rozety, kartusze, medaliony, kolumny, pilastry).
- Kamienica Wieniawskich (Rynek 17) to kamienica renesansowa, po zburzeniu przez niemieckie bomby w 1939 roku została odbudowana w stylu klasycyzującym. Właścicielem od 1834 roku był Tadeusz Wieniawski, w tej kamienicy urodzili się mu synowie, utalentowani muzycy: Józef oraz Henryk Wieniawscy. W kamienicy mieszkał też Ignacy Baranowski, wybitny naukowiec i patriota. Kamienica jest dziś siedzibą Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego i szkół muzycznych.