Wzgórze Czwartkowe

Wzgórze Czwartek to wzniesienie położone na północ od Wzgórza Zamkowego (po drugiej stronie doliny rzeczki Czechówki, na tym odcinku schowanej pod nawierzchnią trasy przelotowej Warszawa-Chełm).

Nazwa wzgórza pochodzi od dnia w jakim odbywały się tu jarmarki. Czwartek to najstarsza osada na terenie dzisiejszego Lublina, powstała najprawdopodobniej w VI wieku. Choć ma bardzo długą historię, ocalało tu niewiele zabytków - nieotoczony murami Czartek był często niszczony przez najeźdźców.

 Główny zabytek to Kościół na Czwartku, pod wezwaniem Św. Mikołaja, zbudowany w XVI wieku tuż nad wyniosłą skarpą wzgórza opadającego do doliny Czechówki. Wg. legendy pierwszą świątynię w tym miejscu ufundował Mieszko I. W XV wieku na pewno stał tu drewniany kościół. Świątynia została gruntownie przebudowana w XVII w stylu renesansowym.

U stóp wzgórza, od strony Zamku, znajduje się cerkiew Przemieniania Pańskiego: pochodząca z początków XVII wieku trójnawowa świątynia została zbudowana w stylu późnego renesansu. Budynek przez długie lata, a nawet wieki, był przedmiotem sporu między unitami a prawosławnymi. Dziś jest siedzibą parafii i diecezji lubelsko-chełmskiej (jednej z sześciu w Polsce) kościoła prawosławnego.

Na terenach pod wzgórzem Czwartek mieści się także dworzec autobusowy, a dalej na zachód - główne lubelskie targowisko.

Artykuły powiązane