Pojezierze Łęczyńskie i jego najważniejsze jeziora

Pojezierze Łęczyńskie to główny obszar turystyczny wojewódzwa lubelskiego dla amatorów kapieli i plażowania. Położony jest w południowo-zachodniej części Polesia Lubelskiego, najdogodniejszą bazą wypadową będzie więc Łęczna.

Do większości akwenów pojezierza najłatwiej dojechać wybierajac drogę Lęczna-Ludwin-Sosnowica (i ewentualnie dalej na Parczew). 12 kilometrów za Łęczną, już po minięciu Ludwina, przekraczamy południową granicę Parku Krajobrazowego "Pojezierze Łęczyńskie". Park ten obejmuje tereny o wysokich walorach przyrodniczych oraz wyjątkowych walorach rekreacyjnych. Krajobraz jest płaski, urozmaicony niewielkimi wzniesieniami kredowymi oraz nielicznymi wydmami. Najważniejszym elementem krajobazu są tutaj oczywiście jeziora. Od wschodu park sąsiaduje z Poleskim Parkiem Narodowym.

Park Krajobrazowy “Pojezierze Łęczyńskie” dzieli się na dwie części. Południowa, w której właśnie się znaleźliśmy, to najbardziej atrakcyjny dla amatorów kapieli region Pojezierza. Leżą tu wokół miejscowości Piaseczno, najdalej 4 km w linii prostej, najpopularniejsze wśród turystów jeziora:

  • Piaseczno - Najatrakcyjniejsze, najgłębsze (39 m) i jedno z najwiekszych (85 ha powierzchni). Woda tutaj jest czysta, a dno twarde i piaszczyste, dostępne ze wszystkich stron. Wokół jeziora stoją liczne ośrodki wypoczynkowe. Od zachodu do jeziora przylega kompleks ciągnący się do jeziora Rogóźno. Wartymi wspomnienia są też atrakcje dla entuzjastów nurkowania, na dnie jeziora leży bowiem wrak niemieckiego bombowca marki Junkers z czasów drugiej wojny światowej.
  • Łukcze - jego powierzchnia wynosi około 57 ha, a głębokość sięga do 9 m. Jezioro dostępne jest od wschodu i południa. Woda jest czysta, dno piaszczyste. W okolicy znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, jezioro obudowane jest koloniami prywatnych domków, najczęściej należących do mieszkańców Lublina.
  • Rogóźno - powierzchnia tego jeziora to około 57 ha, głębokość wynosi niemal 25 m. Jest zarastajace i trudniej dostępne niż pozostałe jeziora, ale jest tu kąpielisko. Wśród pięciu jezior, to jest najbardziej cenione przez wędkarzy. Obok jeziora stoją prywatne domki letniskowe.
  • Zagłębocze - jego powierzchnia to około 55 ha, a głębokość 23 m. położone jest najbardziej na północ. Dostępne jest niemal ze wszystkich stron, dno jest twarde i piaszczyste, a woda czysta. Jest tu kąpielisko i miejsce połowu ryb.
  • Krasne - 75 ha, 33 m głębokości i, dostępne ze wszystkich stron, woda jest czysta, a dno piasczyste. Jezioro jest otoczone polami. Położone najdalej na północny wschód.

Łącznie nad tymi pięcioma jeziorami południowej cześci Parku Krajobrazowego “Pojezierza Leczyńskiego” w sezonie przebywa kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Jeśli kogoś zmęczy panujący tu często tłok - wystarczy odejść kilka kilometrów, a czesem nawet mniej.(link do po-leczynskie2)

Artykuły powiązane