Kąpieliska w okolicach Chełma

Zalew Żółtańce znajduje się w miejsowości o tej samej nazwie, a częściowo także w Weremowicach i wsi Uher. Powierzchnia lustra wody wynosi 46,90 ha, pojemność zbiornika 970 tysięcy m3, natomiast średnia głębokość to 2,08 metra. Linia brzegowa, przy której leży kąpielisko, ciągnie się na 100 metrów. W sierpniu 2019 roku sanepid przeprowadził badania wody, które wykazały, że jej stan jest dobry. W 2020 roku sezon będzie tu trwał od 27 czerwca do końca sierpnia.

Horodyszcze i tamtejsze Glinianki będą otwarte dla odwiedzających od 15 czerwca do 31 lipca. W tym czasie będzie można nie tylko zażywać kąpieli, miejsce jest popularne takżę wśród wędkarzy. W 2007 roku powstał projekt mający na celu utworzenie tu bezpiecznego terentu do uprawiania sportów i rekreacji.

Zalew w Parypse jeszcze jakiś czas temu nazywano tak, jak wieś. Dziś natomiast jest to po prostu Staw tak chcieli mieszkańcy. Zalew ten, jak dwa poprzednie, leży nad Uherką. Znajdują się tu dwa pomosty, boisko do siatkówki i murowana toaleta. Plaża jest częściowo porośnięta trawą. Jakość wody zniechęca jednak do kąpieli, a nawet sam sanepid często ich odradza.

Dębowy Las w Wołkowianach jest jednym z dwóch zalewów w gminie Żmudź. Jest to kolejne malownicze miejsce, w którym odnajdą się zarówno plażowicze, jak i wędkarze. Zbiornik zasilany jest przez rzekę Krzywólka, jego średnia głębokość wynosi dwa metry, a długość plaży 100 metrów.

Zbiornik wody Puszcza znajduje się na płnocnym krańcu gminy Żmudź, niedalego doliny rzeki Udal. Jego powierzchnia wynosi 12 ha. Jak sugeruje sama nazwa, zbiornik jest trudno dostępny z racji otoczenia podmokłymi lasami. Jedyny dojazd jest możliwy od szosy Puszcza- Klesztów i przy tym wjeździe, w płnocnej części zbiornika, zbudowana została w latach 2003-2004 Stanica rekreacyjno-wypoczynkowa prowadzona przez Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Wydzielono tu kąpielisko, zorganizowano boiska, jest tu też ścianka wspinaczkowa, strzelnica i mini-stadnina koni. Zbiornik jest też dobrym miejscem wędkowania, zwłaszcza w południowej części.

Zalew w Dubience znajduje się przy wjeździe do Dubienki od strony Horodła, po lewej stronie drogi, gdzie powstał w ramach programu budowy zbiorników retencyjnych. Jego powierzchnia wynosi 4,70 ha, a średnia głębokość 1,65 metra. Sezon zaczyna się tam z początkiem lipca.

Natalin to nie tylko nazwa kolonii, ale też tamtejszego zbiornika retencyjnego. Powierzchnia tego kąpieliska wynosi 9,20 ha, pojemność 139,1 tysięcy m3, a średnia głębokość 1,51 metra. Teren jest ogrodzony, a bezpieczeństwa na nim pilnuje ratownik. Obowiązuje tu zakaz wprowadzania zwierząt.

W akwenie Husynne przeprowadzono badania dopiero pierwszy raz, jednak wykazały one, że stan wody jest dobry. Jest tu sporo wygód, od tak podstawowej jak toaleta, do nieco bardziej wyszukanej - można tu cumować sprzęt wodny, korzystać z zaplecza gastronimicznego, rozstawiać namioty i grać w siatkówkę na boisku.

Niwa I to zbiornik w gminie Sawin, który został oddany do użytku w 2010 roku. Jest to główna (i większa) część akwenu, jego powierzchnia wynosi 52,8 ha, a pojemność 924 474 m3.

Biały Rów to kąpielisko znajdujące się w Rejowcu. By to niego trafić, należy kierować się drogą powiatową od ulicy Fabrycznej w kierunku miejscowości Rybie. Średnia głębokość wynosi 1,1 metra, a maksymalna zaledwie 1,8 m. Plaża jest tu piaszczysta i ciągnie się przez 70 metrów. Nie można na nią wprowadzać zwierząt, ale za to jest tu toaleta, pomost, a nawet wyznaczone miejsce na ogniska czy grill. Bezpieczeństwa plażowiczów pilnuje ratownik.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie z tych miejsc są strzeżone, więc nie powinno się beztrosko określać ich kąpieliskami. Są to raczej zbiorniki wodne, które są częściowo wykorzystywane do kąpieli. Z wymienionych powyżej, do takich akwenów należą: Zalew w Parypse, Dębowy Las, zbiornik wodny Puszcza, zalew w Dubience oraz Niwa.

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: « Polesie Chełmskie