Parchatka

Parchatka to licząca około pół tysiąca mieszkańców wieś położona przy szosie biegnącej z Puław do Bochotnicy (i dalej do Kazimierza), ciągnąca się między brzegiem Wisły a wzgórzami północnej części Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. I rzeczywiście krajobrazy tu można podziwiać przepiękne. W tej miejscowości znajdują się co najmniej trzy wspaniałe punkty widokowe, położone na najbliższych dolinie Wisły wzgórzach, o wysokości względnej sięgającej blisko stu metrów. Najdalej na południe z nich leży góra trzech krzyży (o której poniżej), z kolei obok położonego przy północnym skraju wsi punktu widokowego urządzony został wyciąg narciarski.

ATRAKCJE W PARCHATCE:

"Stok narciarski „Parchatka” położony jest w malowniczych okolicach Puław i Kazimierza Dolnego. Dla miłośników „śnieżnego szaleństwa” przygotowaliśmy dwie trasy narciarskie o łącznej długości 720 m.  Każda trasa jest oświetlona, ratrakowana i posiada sztuczne naśnieżanie. Na stoku znajdują się także dwa szybkie i nowoczesne wyciągi talerzykowe o łącznej przepustowości 1400 os./h."

(ze strony http://www.parchatka.pl/)

Do niedawna istniała w Parchatce stadnina koni, swego czasu głośna z powodu przebywającego tam ...wielbłąda.

Szlaki piesze

Położona obok Parchatki Góra Trzech Krzyży jest mniej znanym obiektem z dwóch o tej samej nazwie w rejonie Kazimierza Dolnego (bardziej znane jest oczywiście wzgórze w samym Kazimierzu). Wzgórze swoją nazwę zawdzięcza krzyżom postawionym na szczycie na polecenie Izabeli Czartoryskiej. Krzyże miały upamiętnić śmierć Zofii Kickiej i jej dwójki dzieci. Z czasem stanęły obok inne krzyże, potem, z biegiem lat, wszystkie uległy zniszczeniu. Dopiero w 2006 roku od nowa postawiono trzy krzyże, z tym, że środkowy, najwyższy ma charakterystyczną formę krzyża powszechnie kojarzonego z Ojcem Św. Janem Pawłem II.
Na Górę Trzech Krzyży prowadzi czarny szlag (biegnący wzdłuż krawędzi wzgórz, równolegle do Wisły i prowadzący również do pozostałych punktów widokowych.
Nieco dalej od Wisły, bardziej "w głębi wzgórz", również z Włostowic na północy do Bochotnicy na południu prowadzi szlak niebieski. Prowadzi on przez kolonię  Zbędowice, straszliwie doświadczoną przez  okrucieństwa niemieckich okupantów wioskę. Około kilometra na wschód pomnika w kol. Zbędowice kolejny pomnik, w Lesie Stockim, na miejscu bitwy stoczonej przez "żołnierzy wyklętych" z sowietami i UB) Całe te tereny były legowiskiem partyzantów, rejonem walk, bitew i pacyfikacji.

Ścieżka rowerowa

Przez kilka lat w Parchatce kończyła się biegnąca doliną Wisły ścieżka rowerowa z Puław do, docelowo, Kazimierza Dolnego. Po wybrukowaniu ponad pięciokilometrowego odcinka z Puław do Parchatki prace nad wydłużeniem trasy w stronę Kazimierza zaczęły się ślimaczyć. Budowa trasy biegnąca wzdłuż wału (niestety nie jego koroną, co znacznie obniża walory widokowe trasy) powiązana była z pracami przeciw -powodziowymi. Dopiero wiosną 2011 ruszyły roboty nad dokończeniem odcinka do Bochotnicy (miejscowe władze zapowiadały zakończenie prac jesienią 2011 roku).  W 2012 roku ścieżka rowerowa ma być doprowadzona do samego Kazimierza.
Przez Parchatkę poprowadzono czerwony szlak rowerowy. Szlak rozpoczyna się i kończy w Puławach a biegnie właśnie przez Parchatkę i miejscowości "sródgórskie" Zbędowice i Las Stocki (w obu tych miejscowościach prowadzi obok pomników upamiętniających pacyfikację i bitwę partyzancką) a następnie zawraca na północ.

 

Więcej w tej kategorii: Janowiec »