Cerkwie okolic Dołhobyczowa

Dołhobyczów to stolica gminy zajmującej pas przy granicy z Ukrainą.

Na północ od Dołhobyczowa rozciąga się Kotlina Hrubieszowska. Tu, w północnej części gminy, na powierzchni 73 km kw. powołano w 1996 roku Dołhobyczowski Obszar Chronionego Krajobrazu – to cenny przyrodniczo, jeden    z najbardziej zalesionych terenów Ziemi Hrubieszowskiej.

Tereny na południe od miasteczka należą do Grzędy Sokalskiej - najbardziej atrakcyjnej krajobrazowo części Ziemi Hrubieszowskiej. Ten konkretny rejon należący do gminy Dołhobyczów jest bardzo bogaty w zabytki, zwłaszcza drewnianej architektury cerkiewnej.

Sam Dołhobyczów też jest skupiskiem zabytków. W zachodniej części miejscowości znajduje się otoczony parkiem późnoklasycystyczny pałac Rastawieckiego z zespołem zabudowań gospodarczych. W samym centrum stoi neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem MB Częstochowskiej, wybudowany tuż przed Pierwszą Wojną Światową. Jedna z wież kościoła to zminiaturyzowana kopia wieży Kościoła Mariackiego. I wreszcie obiecana cerkiew: przy drodze na południe, w stronę Oszczowa, stoi pięknie odrestaurowana murowana cerkiew w stylu bizantyjskim, z początków XX wieku.

 Warto rozejrzeć się po okolicznych miejscowościach:

・ Oszczów, do którego trafimy jadąc dalej prosto spod cerkwi dołhobyczowskiej, to miejscowość, w której warto obejrzeć jeden z nielicznych niesakralnych zabytków rejonu: murowany dwór z drugiej połowy XVIII w.

 ・ Liski - wioska około 12 km na południe od Dołhobyczowa i 10 km na południowy-zachód od Oszczowa: pięknie położona na wzgórzu i dobrze zachowana drewniana cerkiew zbudowana po 1870 roku.

 ・ Żniatyn – znajdująca siękilka kilometrów od Lisków miejscowość z piękną świątynią zbudowaną na wzgórzu. To nie cerkiew, a murowany katolicki kościół, zbudowany w stylu barokowym w końcu XVIII wieku.

Ze Żniatynia, do kolejnej świątyni, w Dłużniowie, najlepiej dojechać kierując się najpierw na północny wschód, do Chochłowa, a tam skręcić na południe. Przejedziemy wtedy obok rezerwatu przyrody Suśle Wzgórza.

 ・ Dłużniów - przygraniczna wieś w dolinie Warężanki. Stoi tu drewniana cerkiew z końca XIX wieku. Co rzadkie, w świątyni zachowało się prawie w całości pierwotne wyposażenie.

 ・ Chłopiatyn - pięknie położona wioska w dolinie Warężanki. Obok siebie stoją tu dwie XIX-wieczne świątynie: drewniana cerkiew unicka, zbudowana w czasie powstania styczniowego (uroku dodaje jej  przykrycie kopulastych dachów drewnianym gontem) i ciekawy kościół rzymsko-katolicki.

 ・ Myców - położony na wschód od Chłopiatyna, tuż nad granicą z Ukrainą. Znajduje się tu cerkiew z tego samego okresu, co w sąsiednim Chłopiatynie, ale już nie tak piękna (i do tego niestety kryta blachą). Na cmentarzu w Mycowie warto obejrzeć secesyjną kaplicę grobową Hulimków z 1900 roku.

W  tym pięknym rejonie, na południe od Chłopiatyna i na zachód od Mycowa, gdzie wysokość wzgórz sięga 262 m. n.p.m., zbudowano wieżę widokową. Jeśli spojrzymy z niej na południe zobaczymy należące już do powiatu tomaszowskiego tereny Równiny Bełskiej. A tam - kolejne zabytkowe cerkwie.

Artykuły powiązane