Garbów, Kurów i Markuszów

Przy trasie Lublin - Warszawa/ Puławy (czyli S17), biegnącą skrajem Wysoczyzny Lubartowskiej w pobliżu Płaskowyżu Nałęczowskiego, leżą blisko siebie trzy miasteczka:

  • Garbów to miasteczko położone przy trasie Lublin -Warszawa. Siedziba gminy i ośrodek przemysłu spożywczego. W XIX wieku właściciel Garbowa Jan hr. Jezierski założył gorzelnię i stawy hodowlane które pozostały tu do dzisiaj, tworząc miły klimat tej miejscowości. Wielkie znaczenie dla rozwoju gospodarczego Garbowa i okolicy miała cukrownia zbudowana tu na początku XX wieku przez rodzinę Broniewskich. W centrum Garbowa znajduje się XIX-wieczny, klasycystyczny pałac wzniesiony przez Jezierskiego. Mieści dziś przychodnię zdrowia. Park otaczający pałac jest częściowo zniszczony. Na budynku znajduje się tablica poświęcona ostatniemu właścicielowi Garbowa, Zygmuntowi Broniewskiemu, który był również ostatnim komendantem Narodowych Sił Zbrojnych. Najbardziej widocznym zabytkiem jest neogotycki kościół parafialny (1908-1912) projektu Józefa P. Dziekońskiego. To jeden z największych kościołów neogotyckich na Lubelszczyźnie (wieże mają 70 metrów wysokości). W Bogucinie, sąsiedniej miejscowości, miłośnicy zabytków techniki mogą obejrzeć zespół stacji kolejki wąskotorowej (z końca XIX i początku XX wieku).

 

  • Markuszów to dawne miasto, dziś wieś, siedziba gminy. Najważniejsze zabytki Markuszowa to dwa kościoły. Pierwszy, pod wezwaniem Św. Ducha powstał na początku XVII wieku, zbudowany jako kościół "szpitalny" (w tamtych czasach oznaczało to przytułek) w stylu renesansu lubelskiego przez przybyłego z Włoch wybitnego architekta Lubelszczyzny Piotra Durie. Wnętrze, jakie można dziś obserwować, urządzone jest w stylu baroku i rokoko. Druga świątynia to kościół parafialny pod wezwaniem Św. Józefa, wzniesiony pod koniec XVII wieku z fundacji Jana i Andrzeja Firlejów (Firlejowie byli przez długi czas właścicielami Markuszowa). Kościół przez kilkadziesiąt lat zamieniony był na zbór protestancki.

 

  • Kurów to miasteczko na skrzyżowaniu dróg (Lublin-Warszawa i Lublin -Radom). Przez większość swej historii był miastem (1442-1869) i obecnie czyni starania o przywrócenia praw miejskich. Kurów słynie do dziś jako centrum produkcji skór i futer. W centrum miasteczka stoi kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia NMP i św. Michała. Budynek pochodzi z XVII wieku, ale murowane prezbiterium istniało już w XVI wieku, a nawy boczne dobudowano w wieku XVIII. Plebania z lat 1778-82 jest jedną z pierwszych klasycystycznych budynków na Lubelszczyźnie. Na przedmieściu Olesin znajduje się zespół pałacowo-parkowy z 1762 roku, którego park jest zaniedbany, a sam pałac jest w bardzo złym stanie.

Artykuły powiązane